پارسی
ٍٍEnglish
العربی
 
مصاحبه ها
٨  اردیبهشت , :

                                                                           

                      برنامه خانواده  ( تازه ها) شبكه يك                      

                      صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران                                

                            ساعت 13:30 سه شنبه                                                                                             

مجري (سركار خانم دهقان ) : آقاي دكترآزادي مقدمه اي درمورد كنگره بفرماييد .

:اين كنگره نهمين كنگره بين المللي ارتز و پروتز در ايران است، ازكشورهاي مختلف دراين كنگره شركت كردند علاوه برمتخصصين داخلي وآخرين مقالات ، تحقيقات وقطعات و موادي كه در ساخت بريس و ارتز و پروتز استفاده مي شود به نمايش گذاشته شده است .

مجري (سركار خانم دهقان ): واژه ارتز و پروتز و آنا پلا ستولوژي يعني چه ؟

ارتز وسيله هاي ارتوپدي است كه كمكي هستند ، مثلا زانوها پرانتزي است كه خيلي شايع است  زانو بند مي گيرد به اين ارتز يا بريس ميگويند كه بيش از 200نوع ارتز و بريس موجود است . اما پروتز وسيله اي است كه جا نشين عضو از دست رفته مي شود مثلا فردي پايش را از دست داده يا انگشت يا بيني يا گوش به علتهاي مختلف كه اين پروتز ساخته ميشود.كسي كه پايش قطع شده يا دستش قطع شده ازهرناحيه اي ، پروتزميگيرد و اگر از نوع الكترونيكي باشد مي تواند همان كارهايي كه قبل از قطع شدن دست انجام مي داده را انجام دهد .

مجري ( سر كارخانم دهقان ): پروتز انواع داره آنها چه چيزي مي باشد ؟

 بعضي ها جنبه مكا نيكي دارند يعني حركتي ندارند مثل پروتزهايي كه فقط جنبه زيبايي دارند .ولي پروتز هاي ديگري هستند كه حركت دارند يعني سنسورهايي دارند كه به عضلات خاصي وصل هستند كه از مغز فرمان مي گيرند هر وقت بيمار بخواهد مثل من و شما كه هر وقت مي خواهيم قلم را ميگيريم يا كاري ميكنيم بدون اينكه فكركنيم . اين هم همينطور است .

در واقع سنسورها از مغز فرمان مي گيرند ميخواهيم رانندگي كنيم يا چيزي را برداريم كاملا آنها عمل ميكنند و كارهاي روزمره را براي فرد انجام مي دهند . پروتزهاي زيبايي پروتزهايي هستند كه حركت ندارند اگر در تصويردقت كنيد سمت راست دوتا ازانگشتان دست راست بيمار قطع شده در تصوير مقابل اين پروتز ساخته شده هيچ حركتي ندارد از نظر زيبايي هيچ فرقي با دست مقابل ندارد چين و چروكهاي روي دست حتي ناخن و كاشت مو روي آن لحاظ شده است. اين يك پروتز الكترونيكي است كه هرانگشتش يك موتور جدا دارد همه كارها را ميتواند انجام دهد اين دست تحمل وزن تا20 پوند را دارد يعني ميتواند كيف را بردارد ،مي تواند كليد را در قفل  بچرخاند كه با پروتزها ديگر اين كار خيلي مشكل است . ا ين پروتز جديد ميتواند قاشق دست بگيرد و همان مفاصلي كه روي انگشتان ما هست اين هم دارد و خم وراست ميشود وميتواند همان كارهايي كه ما با دستمان انجام ميدهيم را انجام بدهد.

مجري(سركارخانم دهقان) : در مورد وضعيت كشورمان در مقايسه با كشورهاي ديگر جهان كه صاحب تكنيك هستند ما وضعيتمان چگونه است ؟

 الان همانند خيلي از رشته هاي علمي ، پيشرفتهاي خوبي داشتيم هم از نظر قطعات و كيفيت مواد و هم از نظر متخصصين و هم تجربه بالايي كه بدست آورده اند در زمينه ساخت پروتزو ارتز و بريس توانايي بالايي دارند متخصصان خارجي ما كه حضور پيداكردند دراين كنگره و كنگره هاي قبلي پروتزها و بريس هاي ما را كه ميبينند اذعان ميكنند كه ما در آنجا كارهاي بيشتري نميتوانيم بكنيم .

  

 

                     www.amputee.loxblog.ir

         ۰۲۱۸۸۷۶۳۰۱۷

                            09363644476فقط وآتس آپ پیغام بدهید.

 

 

 

 

مصاحبه با شبکه خبری پیام رادیو( بخش پزشکی ) در خصوص بیماریهای زانو و کمر ...

 

بیماریهای زانو بسیار زیاد است اما به طور خلاصه براساس شیوع آن می توان به شکستگی ها و آرتروز اشاره کرد.در شکستگی ها استخوان کشکک و قسمت پائینی استخوان ران و قسمت بالای استخوان زانو ممکن است درگیر شوند که بسته به شدت ضایعه درمان های متفاوتی از بستن اتل و یا گچ گیری کامل و تجویز دارو گرفته تا انجام عمل جراحی را شامل می شود. اما ارتروز زانو معمولا افرادی که بالای سن چهل سال می باشند در اثر انجام فعالیت های روزمره یا بیماری های مختلف دچار آن می گردند که معمولا" بیمار با علامت درد مراجعه و پزشک با معاینه و گرفتن عکس رادیولوژی به تشخیص می رسد بطوریکه در ابتدا تجویز دارو مانند بروفن و یا ژلوفن و یا تزریق های داخل مفصل صورت می پذیرد که برای مدتی درد را کاهش و یا برطرف می نماید اما درمان کننده نیست در نهایت در ارتروزهای پیشرفته بیمار کاندید آرتروپلاسیتی یا تعویض مفصل یک یا هردو پا ( بسته به درگیری کدام مفصل) می گردد که بعد از یک تا دوروز بیمار قادر به راه رفتن بود و درد بر طرف می گردد بطوریکه بیمار تا حدود 15-10 سال راحت می شود اما بعد از این زمان ممکن است این پروتز خراب شده و نیاز به تعویض پروتز با یک پروتز زانوی نو باشد به طوریکه بیماری های کمر همانند بیماری های زانو بسیار زیادند اما اگر بخواهیم بیشترین شیوع آنرا بیان کنیم شامل دیسکوپاتی دیسک بین مهره ای می باشد روند درمان این بیماران بسته به اینکه در چه مرحله ای قرار دارد از تجویز دارو و فیکسیشن کمر بوسیله ارتزهای ستون فقرات و کرست های ستون فقرات که توسط متخصص ارتز و پروتز ساخته می شود، گرفته تا انجام عمل جراحی توسط متخصص ستون فقرات می باشد.همچنین قوس کمری یا لوردوزیس که یکی دیگر از بیماری های ستون فقرات است ،که ممکن است باعث درد نیز گردد همچنین بلند کردن اجسام سنگین ، نشستن طولانی مدت در یک وضعیت خاص مثلا" درخودرو یا روی صندلی می تواند درد کمر ایجاد نماید. البته افزایش حجم شکم می تواند باعث افزایش لوردوزیس شود برخی دردهای ناحیه کمر ربطی به کمر ندارند این بیماری ها شامل برخی از بیماری های زنان و یا بیماری های کولون و حتی صافی کف پا در افراد بزرگسال باشد.

 

روزنا مه جوا ن 2 شنبه 10/5/90 

 

متخصص ارتوز و پروتز در مورد افزایش قد می گوید:عدم تبلیغ این محصولات در رسانه های اخلی کشور خود نشان دهنده بی اعتباری این تبلیغات سود جویانه است و وزارت بهداشت به هیچ وجه این محصولات را تایید نکرده و مجوزی برای آنها صادر نشده است.

این عضو انجمن ارتوپدی فنی ایران با اشاره به اینکه هیچ وسیله،ابزار یا دارویی پس از سن بلوغ نمی تواند بر افزایش قد تاثیر داشته باشد و این ادعا یک دروغ بزرگ است،ادامه می دهد:(این صندل به دلیل داشتن پدها و فرم خاص،می تواند منجر به ایجاد احساس راحتی در کف پا و سبکی درهنگام راه رفتن شده و همین حس مطلوب اولیه ممکن است باعث جذب بزرگسالان در استفاده از این محصول شود،در صورتی که این دمپایی ها هیچگونه اثری بر افزایش قد افراد بالاتر از 18 سال ندارد و تاثیر آن در افزایش قد دختران و پسران نوجوان زیر 18 سال هم توجیه علمی ندارد و تا کنون نتیجه مثبتی مشاهده نشده است.)مهندس آزادی،متخصص ارتوز و پروتز می گوید:(گودی کمر و انحرافات ستون فقرات چنانچه از حد طبیعی بیشتر باشد ،منجر به کاهش طول قد میشود که در سنین زیر 18 سال تحت نظر متخصص با استفاده از وسایل خاص به همراه حرکات ورزشی می توان تا حدودی آن را درمان کرد،اما در افراد بزرگسال گودی کمر و خمیدگی ستون فقرات قابل درمان نیست،بلکه فقط می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. اگر بتوان گودی کمر افراد زیر 18 سال را درمان کرد،نهایتا یک سانتیمتر به قد آنها افزوده می شود،نه چهار سانتیمتر!) 

 

شبكه ماهواره اي ا لسلام عراق 

  تاريخ مصاحبه 21 /  4  / 2010

                    1/2/89

 

 

 

 خبرنگار : آقاي دكتر لطفا كمي در باره ارتز در ارتوپدي توضيح دهيد ؟

 آقای دکتر  :  ارتز وسيله هاي ارتوپدي كمكي هستند مانند زانو بند ها كه بيش از 250 نوع ارتز يا بريس موجود ا ست .

 خبرنگار : پروتز چيست ؟

  پروتز وسيله ا ي ا ست كه جايگزين عضو از دست رفته ميشود. مثلا فردي دچار قطع يكي از ا نگشت ها ي دست

يا قطع كامل دست شده است كه مي تواند از پروتز استفاده كند .

 خبرنگار : درصورتيكه ازشما دعوت به عمل آيد مايليدكه در يكي از شهرهاي كشورعراق مانند نجف يا بغداد مطب يا كلينيكي داير كنيد؟               

 :  بله ما حاضريم تا با را ه اندازي مطبي در بغدا د نسبت به پذيرش و معاينه بيماران اقدام  نماييم  .

 

دو هفته نامه عصر پزشکی شماره 130/ نیمه اول آبان ماه

مقاله ای  در همایش بین المللی جراحان پلاستیک

 

پروتز زیبایی چیست؟

پروتز جایگزین مصنوعی بخشی از اندام است که دچار تغییر شکل شده است .یک پروتز باید تا حد امکان بسیار شبیه به آناتومی عضو از دست رفته باشد تا ظاهری طبیعی داشته باشد . پروتز ممکن است نتواند حرکات نرمال داشته باشد ، مثل پوست معمولی قرمزیا آفتاب سوخته نمیشود و برای تمیز کردن باید آن را در آورد.

چگونه یک پروتز زیبایی ساخته میشود؟

یک پروتز صورت خوب باید فرم را بازسازی کند.مشخصه های آناتومی، تقارن ، جهت چین های پوستی ، تکس تون پوست و رنگ پوست را بدست آوردن یک پروتز با ظاهر طبیعی باید در نظر گرفت . مراحل زیر حتما باید انجام شود: معاینه – عکس ها -  ساخت مدل اصلی – در آوردن پروتوتیپ اولیه در موم یا گل-طراحی محل تلاقی برای بخش نگهدارنده پروتز- فورمولاسیون رنگ داخل پروتز- فرم دادن – کاستینگ پروتز در مواد با درجه پزشکی – فیتینگ و رنگ آمیزی خارجی – قرار دادن موهای صورت (در صورت لزوم)- تحویل – آموزش بیمار و گرفتن عکسها ی بعد از درمان – مشاوره های بعدی

چگونه یک پروتز زیبایی را بپوشیم؟

برای هر بیمار روش پوشیدن پروتز متفاوت است . رایج ترین روشهای پوشیدن پروتزعبارتند از : چسبنده – اتصال آناتومیک با خود اتصال مکانیکی شامل : اتصال به عینک – ایمپانت های استخوانی- استفاده از مگنت ( برای حفره های باز)- ایمپلنت جراحی – در روش چسبنده از مواد با درجه پرشکی در پشت پروتز استفاده می شود . چسب ها با درجات متفاوت و محصولات پوستی متفاوت عرضه می شوند و در این شرایط می توان از نوع دیگر از چسب استفاده کرد . روش دیگری برای نگه داشتن پروتز ، روش مکانیکی است. این روش به تنهایی یا به همراه دیگر روش ها به کار می رود.مثلا می توان پروتزرا به یک عینک متصل کرد . اتصال پروتزبه ایمپلنت های استخوانی نوعی روش مکانیکی محسوب می شود نوعی روش مکانیکی محسوب می شود این روند ممکن است نیاز به یک یا دو جلسه جراحی سرپایی داشته باشد.

دوام پروتزهای زیبایی چقدر است؟

پروتز ها باید هر دوسال یک بار آنها را از نو درست کرد یا هر زمانی که پزشک تشخیص بدهد.پروتز های ثابت شده با ایمپلنت دوام بیشتری دارند چون مواد چسبنده در آن به کار نمی رود.

چه کسانی پروتز زیبایی را می سازند؟

سازندگان پروتز زمینه های تحصیلی گوناگون و القاب متفاوتی دارند . تخصص های مختلف و تعریف هر یک آمده است : آناپلاستولوژیست: متخصص در ساخت پروتزهای صورت و بدن – پروتنیست صورتی ، فکی یا تکنولوژیست این کار:متخصص در ساخت پروتزهای صورت فکی و صورتی . پروتتیست / ارتنیست : متخصص ساخت پروتزهای اندام برای دست ، بازو و پا ، ارتتیست متخصص طراحی و ساخت ازتزهاست  - متخصص ساخت پروتزهای چشمی

 خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )

    سه شنبه 14

     ارديبهشت 1389
                                                                                               

 

دستهاي الكترونيكي تحولي بزرگ در زندگي بيماران ايجاد كرده است . عضو هيئت مديره انجمن ارتوپدي فني ايران گفت: دستهاي جديد الكترونيكي كه مطابق با اصول حركات طبيعي دست ساخته شده ، جديدترين اختراع در سال گذشته ميلادي است كه تحولي  بزرگ در زندگي بيماران ايجاد كرده است .

آقای دکتر "روز دوشنبه درگفتگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت : دست هاي جديد الكترونيكي مهمترين تكنولوژي نسل آينده علم بيونيك

است و تاكنون با استفاده  از علم بيونيك پيشرفتهاي بزرگي در تحقيق و توسعه و علوم مهندسي ايجاد  شده است  فرايند الگوگيري از طبيعت براي خلق ايده ها و نوآوري هاي جديد را بيونيك گويند .

آزادي گفت : اين دست جديدترين اختراع بشر در سال گذشته ميلادي است . به طوري كه هر انگشت موتور جدا دارد و ميتواند مانند انگشت هاي طبيعي بدن به صورت مجزا يا با هم خم و راست شوند. وي ادامه داد: حتي در صورتي  كه بيماري دچار قطع يك انگشت يا چند انگشت شده باشد

مي تواند فقط انگشت الكترونيكي د ست را د ريافت كند به  طوري كه  اگر فردي  يكي از انگشتان دست خود را از دست داده  باشد  ،  آن انگشت الكترونيكي و مابقي انگشتان طبيعي خواهد بود .

رئيس انجمن فني ارتوپدي ايران اظهار داشت:اين دست الكترونيكي( تاچ بايونيكسTouch Bionics  )انحصارا دراختياركلينيك مركز آمپوتاسيون ايران ( The center of  Amputation  of  iran  clinic)  است  و به صورت كاملا تخصصي در سطح  كشور و حتي براي بيماران مراجعه كننده از خارج از كشور پس از معاينه تجويز مي شود.اين متخصص ارتز، پروتز با اشاره به اينكه متخصصان ارتز پروتز بخشي از تيم توانبخش

هستند كه در مراكز ارتوپدي فني  فعاليت دارند  گفت :   كلينيك مركز آمپوتاسيون ايران، تنها  مركز علمي معتبر داخلي وابسته به انجمن ارتوپدي فني ايران است كه جديدترين كارهاي علمي ارتز پروتز در اين مركز ارايه مي شود . وي در خصوص  پروتزهاي زيبايي  ارتوپدي گفت  : پروتزهاي زيبايي حيطه ارتوپدي فني وسايلي هستند كه جايگزين عضو ازدست رفته شده و ازنظر ظاهري و زيبايي شبيه عضو ازدست رفته است  و بوسيله سيستم چسب يا تعليق بر روي بن قرار مي گيرد .

 

شبکه 6 سیما

 

 

 

 

                                                                                                                   

 


 بازگشت